USGA Announces Groupings and Starting Times for 113th U.S. Amateur Championship ,

2013 U.S. Amateur Championship

Aug. 12-18, 2013

The Country Club, Brookline, Mass.

Charles River Country Club, Newton, Mass.
(companion course, stroke play only)

www.usamateur.org

BROOKLINE, MASS. (Aug. 8, 2013) – The United States Golf Association (USGA) today announced groupings and starting times for the first two rounds of the 2013 U.S. Amateur Championship, Monday (Aug. 12) and Tuesday (Aug. 13), at the 7,310-yard, par-70 The Country Club and the 6,547-yard, par-70 Charles River Country Club.

            The U.S. Amateur consists of 36 holes of stroke play on Aug. 12 and 13, after which the 312-player field will be reduced to the low 64 scorers. There will be six rounds of match play at The Country Club, starting Aug. 14. The quarterfinals and semifinals are slated for Aug. 16 and 17, respectively. The championship is scheduled to conclude with a 36-hole final on Sunday, Aug. 18, starting at 9 a.m. EDT.

All Times EDT

Monday (Aug. 12), Charles River hole #1 / Tuesday (Aug. 13), The Country Club hole #9

         7 a.m. – 12:15 p.m. – Jordan Zunic, Australia; Kyle Kochevar, Glen Ellyn, Ill.; Robert Geibel, Pembroke Pines, Fla.

         7:10 a.m. – 12:25 p.m. – Sean Walsh, Keller, Texas; Peter Williamson, Hanover, N.H.; Jacob Coffey, Columbus, Ind.

         7:20 a.m. – 12:35 p.m. – Nicholas Reach, Moscow, Pa.; Rufie Fessler, Bakersfield, Calif.; Gus Lundquist, Parker, Colo.

         7:30 a.m. – 12:45 p.m. – Max Orrin, England; Edward Wajda III, Brookfield, Wis.; Brett Nichols, San Antonio, Texas

         7:40 a.m. – 12:55 p.m. – Max Adler, Norwalk, Conn.; Brandon Matthews, Dupont, Pa.; Ben Balter, Wellesley, Mass.

         7:50 a.m. – 1:05 p.m. – Bobby Wyatt, Mobile, Ala.; Michael Schoolcraft, Denver, Colo.; Joey Petronio, Orlando, Fla.

         8 a.m. – 1:15 p.m. – Zach Estep, Lawrenceville, Ga.; Cameron Harrell, Colorado Springs, Colo.; Brandon Baumgarten, Granite Bay, Calif.

         8:10 a.m. – 1:25 p.m. – Nick Hardy, Northbrook, Ill.; Ryan Troyer, Sugarcreek, Ohio; Scott Fernandez, Spain

         8:20 a.m. – 1:35 p.m. – Jack Perry, Santa Barbara, Calif.; Anthony Maccaglia, Tampa, Fla.; Jordan Niebrugge, Mequon, Wis.

         8:30 a.m. – 1:45 p.m. – Jade Scott, Daingerfield, Texas; Mitchell Rutledge, Creve Coeur, Mo.; Ricardo Gouveia, Portugal

         8:40 a.m. – 1:55 p.m. – Brandt Garon, Baton Rouge, La.; Vaughan McCall, New Zealand; Robbie Van Riper, Tallahassee, Fla.

         8:50 a.m. – 2:05 p.m. – Greg Eason, England; Mathew Miller, Pleasanton, Calif.; Timothy Crouch, Mount Vernon, Ohio

         9 a.m. – 2:15 p.m. – Michael Muehr, Potomac Falls, Va.; Rodolfo Cazaubon, Mexico; William Zalatoris, Plano, Texas

Monday (Aug. 12), Charles River hole #10 / Tuesday (Aug. 13), The Country Club hole #1

         7 a.m. – 12:30 p.m. – Michael Hines, Woodstock, Ga.; Harry Higgs, Overland Park, Kan.; Zachary Blair, Ogden, Utah

         7:10 a.m. – 12:40 p.m. – Michael Smith, Ponte Vedra Beach, Fla.; Richard Hearden III, Green Bay, Wis.; Steven Zychowski, Mendham, N.J.

         7:20 a.m. – 12:50 p.m. – Daniel Hoeve, Australia; Jake Tucker, Cullman, Ala.; Turner Southey-Gordon, Canada

         7:30 a.m. – 1 p.m. – Michael McCoy, West Des Moines, Iowa; Robby Shelton IV, Wilmer, Ala.; Jake Istnick, Dallas, Texas

         7:40 a.m. – 1:10 p.m. – Glen Scher, Agoura Hills, Calif.; Tyler McMorrow, St. Cloud, Minn.; Gates Muller, Traverse City, Mich.

         7:50 a.m. – 1:20 p.m. – Christopher Felix, Phoenix, Ariz.; James Erkenbeck, San Diego, Calif.; Stephen Powers, St Charles, Ill.

         8 a.m. – 1:30 p.m. – Parker Hewit, Westfield Center, Ohio; Matthew Fitzpatrick, England; Doug Hoppe, Canada

         8:10 a.m. – 1:40 p.m. – Peter Ballo, Stamford, Conn.; Payne Denman, Riverwatch, Tenn.; Matthew Oshrine, Baltimore, Md.

         8:20 a.m. – 1:50 p.m. – Tyler Wingo, Fairfax, Va.; Bryson Dechambeau, Clovis, Calif.; Thomas Elissalde, France

         8:30 a.m. – 2 p.m. – Kyler Sauer, Thousand Oaks, Calif.; Joe Parkinson, Alpine, Utah; Scott Wolfes, St. Simons Island, Ga.

         8:40 a.m. – 2:10 p.m. – Christopher Colli, Winter Park, Fla.; Mark Manwaring, Long Beach, Calif.; Scott Jaster, Bryn Mawr, Pa.

         8:50 a.m. – 2:20 p.m. – Tyler Klava, Pace, Fla.; Toni Hakula, Finland; Mario Clemens, Los Angeles, Calif.

         9 a.m. – 2:30 p.m. – Myles Lewis, New Orleans, La.; Cory Whitsett, Houston, Texas; Matthew Nesmith, North Augusta, S.C.

Monday (Aug. 12), Charles River hole #1 / Tuesday (Aug. 13), The Country Club hole #9

         12:15 p.m. – 7 a.m. – Andrew Price, Lake Bluff, Ill.; Grayson Murray, Raleigh, N.C.; Trey Martin, Scottsdale, Ariz.

         12:25 p.m. – 7:10 a.m. – Andrew Wyatt, Midland, Texas; Mark Anguiano, Whittier, Calif.; Carl Jonson, Bainbridge Island, Wash.

         12:35 p.m. – 7:20 a.m. – Alex Higgs, Overland Park, Kan.; Mac McClung, Fremont, Calif.; Corey Birch, Ridgefield, Conn.

         12:45 p.m. – 7:30 a.m. – Justin Kadin, Corvallis, Ore.; Dalan Refioglu, Foster City, Calif.; Taylor Dickson, Gastonia, N.C.

         12:55 p.m. – 7:40 a.m. – Alex Ellis, Austin, Texas; Ryan Tetrault, Orange, Calif.; Blair Hamilton, Canada

         1:05 p.m. – 7:50 a.m. – Julio Vegas, Venezuela; Trevor Simsby, Seattle, Wash.; Brandon McIver, Billings, Mont.

         1:15 p.m. – 8 a.m. – John Sawin, San Francisco, Calif.; Will McLaughlin, Bedford, N.H.; Arthur Zelmati, France

         1:25 p.m. – 8:10 a.m. – Eric Meier, Normal, Ill.; David Snyder, McAllen, Texas; Charlie Hughes, Canada

         1:35 p.m. – 8:20 a.m. – Alex Burge, Bloomington, Ill.; Neil Bautista, Bakersfield, Calif.; Casey O’Toole, Oneonta, Ala.

         1:45 p.m. – 8:30 a.m. – Gavin Green, Malaysia; Joshua Martin, Pinehurst, N.C.; Andrew Walker, Battle Creek, Mich.

         1:55 p.m. – 8:40 a.m. – Austin Amaya, Yorba Linda, Calif.; Chris Houston, Gilford, N.H.; Ryan Celano, Naples, Fla.

         2:05 p.m. – 8:50 a.m. – Alex Edfort, Somerset, N.J.; Xander Schauffele, San Diego, Calif.; Grant Houser, Holly Springs, N.C.

         2:15 p.m. – 9 a.m. – Davis Riley, Hattiesburg, Miss.; Nathan Pereira, Ludlow, Mass.; Jeremy Sanders, Chatsworth, Calif.

Monday (Aug. 12), Charles River hole #10 / Tuesday (Aug. 13), The Country Club hole #1

         12:15 p.m. – 7:15 a.m. – Tee-K Kelly, Wheaton, Ill.; Evan Bowser, Dearborn, Mich.; Santiago Gavino, Mexico

         12:25 p.m. – 7:25 a.m. – Mike Andre, Fort Myers, Fla.; Matt Emery, Franklin, Tenn.; Miguel Delgado, Novato, Calif.

         12:35 p.m. – 7:35 a.m. – Will Seger, Jasper, Ind.; Austin Padova, Hudson, Fla.; Andrew Novara, Murphysboro, Ill.

         12:45 p.m. – 7:45 a.m. – Raymond Knoll, Naperville, Ill.; Michael Cromie, Cary, N.C.; Chelso Barrett, Surry, N.H.

         12:55 p.m. – 7:55 a.m. – Brent Grant, Honolulu, Hawaii; Cameron Wilson, Rowayton, Conn.; Payne Gniewek, Austin, Texas

         1:05 p.m. – 8:05 a.m. – Carson Young, Pendleton, S.C.; Brett Drewitt, Australia; Tanner Bulejski, St. Louis, Mo.

         1:15 p.m. – 8:15 a.m. – Gordon Neale, Dove Canyon, Calif.; Paul Simpkins, Oviedo, Fla.; Andrew Decker, Greenville, N.C.

         1:25 p.m. – 8:25 a.m. – Cameron Young, Scarborough, N.Y.; Andrew Bailey, Rocky River, Ohio; Matthias Schwab, Austria

         1:35 p.m. – 8:35 a.m. – Landon Lyons, Baton Rouge, La.; Chris Hemmerich, Canada; Benjamin Baxter, Flower Mound, Texas

         1:45 p.m. – 8:45 a.m. – Talor Gooch, Midwest City, Okla.; Colin Brennan, Andover, Mass.; Will Starke, Chapin, S.C.

         1:55 p.m. – 8:55 a.m. – Taylor Moore, Edmond, Okla.; David Szewczul, Farmington, Conn.; Richy Werenski, South Hadley, Mass.

         2:05 p.m. – 9:05 a.m. – Carlos Ortiz, Mexico; Branden Chicorka, Enfield, Conn.; Christopher Burger, Cincinnati, Ohio

         2:15 p.m. – 9:15 a.m. – Mark Cusic, California, Md.; Thomas Birdsey, Trophy Club, Texas; Cory McElyea, Santa Cruz, Calif..

Monday (Aug. 12), The Country Club hole #1 / Tuesday (Aug. 13), Charles River hole #10

         7:15 a.m. – 12:15 p.m. – Sean Yu, Chinese Taipei; Nathan Holman, Australia; Michael Kelley, Westerville, Ohio

         7:25 a.m. – 12:25 p.m. – Adam Ball, Richmond, Va.; Pace Johnson, Fresno, Calif.; Andrew Lister, Katy, Texas

         7:35 a.m. – 12:35 p.m. – TBD; Sam Bernstein, New York, N.Y.; Victor Wiggins, Gastonia, N.C.

         7:45 a.m. – 12:45 p.m. – Michael Kim, Del Mar, Calif.; Charles Danielson, Osceola, Wis.; Wilson McDonald, Mobile, Ala.

         7:55 a.m. – 12:55 p.m. – Steven Ihm, Peosta, Iowa; Jonathan Sanders, Chatsworth, Calif.; Blake Morris, Waterbury, Conn.

         8:05 a.m. – 1:05 p.m. – Steven Fox, Hendersonville, Tenn.; Adam Schenk, Vincennes, Ind.; Chase Koepka, Lake Worth, Fla.

         8:15 a.m. – 1:15 p.m. – Takeshi Eno, Japan; Corey Conners, Canada; Brett Patterson, McMinnville, Tenn.

         8:25 a.m. – 1:25 p.m. – Jim Liu, Smithtown, N.Y.; Andy Aduddell, Avondale, Ariz.; William Flitcroft, Australia

         8:35 a.m. – 1:35 p.m. – Soo-Min Lee, Republic of Korea; Jimmy Castles, Cupertino, Calif.; Theo Humphrey, Greenwich, Conn.

         8:45 a.m. – 1:45 p.m. – Cheng-Tsung Pan, Chinese Taipei; Austen Truslow, New Smyrna Beach, Fla.; Carr Vernon, Poplar Bluff, Mo.

         8:55 a.m. – 1:55 p.m. – Chang-Woo Lee, Republic of Korea; Kyle Danford, Fort Collins, Colo.; Gerrit Chambers, Brush Prairie, Wash.

         9:05 a.m. – 2:05 p.m. – Taeksoo Kim, Boise, Idaho; Garrick Porteous, England; Matthew Van Zandt, Houston, Texas

         9:15 a.m. – 2:15 p.m. – Shintaro Ban, San Jose, Calif.; Seth Reeves, Duluth, Ga.; Yaroslav Merkulov, Penfield, N.Y.

Monday (Aug. 12), The Country Club hole #9 / Tuesday (Aug. 13), Charles River hole #1

         7 a.m. – 12:15 p.m. – Ryan Zech, Kearney, Mo.; Neil Raymond, England; Denny McCarthy, Rockville, Md.

         7:10 a.m. – 12:25 p.m. – Julian Suri, St. Augustine, Fla.; Michael Miller, Brewster, N.Y.; Brian Campbell, Irvine, Calif.

         7:20 a.m. – 12:35 p.m. – Sean Dale, Jacksonville, Fla.; Artie Fink Jr., Altoona, Pa.; Casey Vangsness, Alexandria, Minn.

         7:30 a.m. – 12:45 p.m. – Brian Jung, Canada; Alex Kephart, Colorado Springs, Colo.; Christopher Crawford, Bensalem, Pa.

         7:40 a.m. – 12:55 p.m. – Evan Beck, Virginia Beach, Va.; Andrew Lawson, Dallas, Texas; Keegan Drugan, Holmen, Wis.

         7:50 a.m. – 1:05 p.m. – Max Homa, Valencia, Calif.; Nathan Kimsey, England; Scott Strohmeyer, Tuscaloosa, Ala.

         8 a.m. – 1:15 p.m. – Rico Hoey, Rancho Cucamonga, Calif.; Devin Miertschin, El Paso, Texas; Ryan Benton, Dothan, Ala.

         8:10 a.m. – 1:25 p.m. – Brady Watt, Australia; Jamison Randall, Cumberland, R.I.; John Duke Hudson, San Angelo, Texas

         8:20 a.m. – 1:35 p.m. – Lee Knox, Augusta, Ga.; Beau Hossler, Mission Viejo, Calif.; Conner Godsey, Rogersville, Ala.

         8:30 a.m. – 1:45 p.m. – Julien Brun, France; Ben Warnquist, Rockville, Md.; Zachary Hughes, Mobile, Ala.

         8:40 a.m. – 1:55 p.m. – Oliver Goss, Australia; Drew Miller, Thousand Oaks, Calif.; John Gratton, Wellesley, Mass.

         8:50 a.m. – 2:05 p.m. – Tyler Falk, Springfield, Ore.; Rafael Becker, Brazil; Kyle Martin, Plant City, Fla.

         9 a.m. – 2:15 p.m. – Andrew Dorn, West Chester, Ohio; Chase Parker, Augusta, Ga.; Joseph Ovalle, Brea, Calif.

Monday (Aug. 12), The Country Club hole #1 / Tuesday (Aug. 13), Charles River hole #10

         12:30 p.m. – 7 a.m. – Blake Meek, Pasadena, Calif.; Andrew McCain, Minneapolis, Minn.; Stewart Jolly, Birmingham, Ala.

         12:40 p.m. – 7:10 a.m. – Andrew Wood, Alameda, Calif.; Sebastian Cappelen, Denmark; Kramer Hickok, Plano, Texas

         12:50 p.m. – 7:20 a.m. – Justin Shin, Canada; Stewart Hagestad, Newport Beach, Calif.; Beau Hanson, Frazee, Minn.

         1 p.m. – 7:30 a.m. – Gavin Hall, Pittsford, N.Y.; Luke Vivolo, Carmel, Calif.; Tyler Dunlap, Westlake, Texas

         1:10 p.m. – 7:40 a.m. – Andrew Lane, Fairport, N.Y.; Dylan Crowley, Los Angeles, Calif.; Kevin Josephson, New Britain, Conn.

         1:20 p.m. – 7:50 a.m. – Jeremy Wall, Brielle, N.J.; Michael Weaver, Fresno, Calif.; Sam Straka, Valdosta, Ga.

         1:30 p.m. – 8 a.m. – Greyson Sigg, Augusta, Ga.; Jason Anthony, Fairfeld, Calif.; Justin Thomas, Goshen, Ky.

         1:40 p.m. – 8:10 a.m. – Aaron Wise, Lake Elsinore, Calif.; Taylor Macdonald, Australia; J.D. Dornes, Lancaster, Pa.

         1:50 p.m. – 8:20 a.m. – Brandon Hagy, Westlake Village, Calif.; Joe Kastelic, Newton, N.C.; Blake Snyder, Seattle, Wash.

         2 p.m. – 8:30 a.m. – Trevor Cone, Concord, N.C.; Matt Pinizzotto, Salinas, Calif.; Kevin Reilly, Oviedo, Fla.

         2:10 p.m. – 8:40 a.m. – Zachary Herr, New Hope, Pa.; Matt Williams, Chico, Calif.; Hunter O’Mahony, Tequesta, Fla.

         2:20 p.m. – 8:50 a.m. – Jesse Bull, Minneapolis, Minn.; Kevin Dehuff, Coto De Caza, Calif.; Stephen Seiden, Drexel Hill, Pa.

         2:30 p.m. – 9 a.m. – Scott Lamb, South Bend, Ind.; Bobby Schaeffer, La Quinta, Calif.; T.J. Shuart, Coral Springs, Fla.

Monday (Aug. 12), The Country Club hole #9 / Tuesday (Aug. 13), Charles River hole #1

         12:15 p.m. – 7 a.m. – Garrett Rank, Canada; Gregory Yates, Mansfield, Texas; Chance Holden, Dexter, Mo.

         12:25 p.m. – 7:10 a.m. – Matt Buse, Loveland, Ohio; Brendan Leonard, Canada; Scott Harvey, Greensboro, N.C.

         12:35 p.m. – 7:20 a.m. – Rhys Pugh, Wales; Sam Hudson, Fayetteville, Ark.; Steven Souchek, Columbia, Ill.

         12:45 p.m. – 7:30 a.m. – Chad Ramey, Fulton, Miss.; J.T. Poston, Hickory, N.C.; Christopher Thayer, Aurora, Colo.

         12:55 p.m. – 7:40 a.m. – Brad Dalke, Hobart, Okla.; Zachary Olsen, Cordova, Tenn.; Dylan Newman, New Rochelle, N.Y.

         1:05 p.m. – 7:50 a.m. – Randal Lewis, Alma, Mich.; Anders Albertson, Woodstock, Ga.; Benjamin Taylor, England

         1:15 p.m. – 8 a.m. – Wyndham Clark, Greenwood Village, Colo.; Brandon Dalinka, Newtown, Pa.; Oliver Schniederjans, Powder Springs, Ga.

         1:25 p.m. – 8:10 a.m. – Brennan Smith, Canada; Peter French, Bellingham, Mass.; Evan Russell, Grantham, N.H.

         1:35 p.m. – 8:20 a.m. – Jordan Smith, England; Pete Detemple, Callaway, Md.; Nathan Anderson, Burleson, Texas

         1:45 p.m. – 8:30 a.m. – Ian Davis, Edmond, Okla.; Curtis Skinner, Lake Bluff, Ill.; Lee Maxwell, Cookeville, Tenn.

         1:55 p.m. – 8:40 a.m. – Nathan Smith, Brookville, Pa.; Michael Makris, South Bend, Ind.; Bo Andrews, Raleigh, N.C.

         2:05 p.m. – 8:50 a.m. – Sean Fahey, Villanova, Pa.; Scottie Scheffler, Dallas, Texas; Patrick Christovich, New Orleans, La.

         2:15 p.m. – 9 a.m. – Ryan Riley, North Easton, Mass.; Patrick Rodgers, Avon, Ind.; Jordan Reinertson, Gibbon, Neb.

Facebook Comments
JOIN OUR eNEWSLETTER
Stay in the know and win free golf, tournament tickets, vacation packages and more!
Golf Oklahoma is the official publication of the Oklahoma Golf Association. Join over 35,000 subscribers receiving our newsletter with breaking news on all aspects of golf in the state. Our subscribers also receive special deals and promotions on equipment and travel as well as annual ticket giveaways to professional golf events.
Your email will not be shared or sold!
Ken MacLeod

Ken MacLeod

Publisher
Golf Oklahoma |
Oklahoma’s No. 1 Golf Source

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GOLF OKLAHOMA