Davis, Schmidt, Rison, Black, Wallner to compete in U.S. Mid-Amateur Championship

Like and Share this post

ERIN, Wis. (Sept. 5, 2022) – Five Oklahoman including current Oklahoma Golf Association State Amateur champion Ian Davis of Edmond are in the field for the 41st U.S. Mid-Amateur Championship Saturday (Sept. 10) and Sunday (Sept. 11), at 7,358-yard, par-71 Erin Hills, in Erin, Wis., and at 6,726-yard, par-70 Blue Mound Golf & Country Club, in Wauwatosa, Wis.

Davis, a former Oklahoma State golfer who played professionally for most of six years until regaining his amateur status, won the 2022 OGA State Amateur with a 1 up victory over Jacob Prentice. Austin Schmidt, whom Davis edged in the quarterfinals, is also in the tournament, as are Taylor Wallner of Oklahoma City, who played collegiately at Arkansas Tech, Gerod Black, a Gaillardia Country Club member who played collegiately at Southern Nazarene, and Matthew Rison of Edmond, the 2014 OGA Mid-Amateur champion.

The U.S. Mid-Amateur consists of 36 holes of stroke play on Sept. 10 and 11, after which the 264-player field will be reduced to the low 64 scorers. There will be six rounds of match play, starting Sept. 12. The quarterfinals and semifinals are slated for Wednesday, Sept. 14. The championship is scheduled to conclude with a 36-hole final on Thursday, Sept. 15, starting at 7 a.m. CDT. The U.S. Mid-Amateur champion receives a full exemption into the 2023 U.S. Open Championship.

U.S. Mid-Amateur Championship Tee Times, 

All Times CDT

Saturday (Sept. 10), Blue Mound, Hole #1 / Sunday (Sept. 11), Erin Hills, Hole #10
6:50 a.m. / 11:50 a.m. – Jack Schultz, Milwaukee, Wis.; Mark Scheibach, Bermuda Dunes, Calif.; Dillon Humphrey, Lynn Haven, Fla.

7:01 a.m. / 12:01 p.m. – Christian Raynor, Kennesaw, Ga.; Landon Banks, Tualatin, Ore.; Pat Wilson, Andover, N.J.

7:12 a.m. / 12:12 p.m. – Jeffrey Boyan, Westfield, N.C.; Jason Longo, Fairfield, Conn.; Jimmy Ellis, Venetia, Pa.

7:23 a.m. / 12:23 p.m. – Stewart Hagestad, Newport Beach, Calif.; Matthew Naumec, Wilbraham, Mass.; Michael Barbosa, Vero Beach, Fla.

7:34 a.m. / 12:34 p.m. – Scotland Schmidt, San Diego, Calif.; Maxwell Scodro, Lake Forest, Ill.; Taylor Wallner, Oklahoma City, Okla.

7:45 a.m. / 12:45 p.m. – Andrew Sajevic, Omaha, Neb.; Ben Cooley, Phoenixville, Pa.; Davis Womble, Winston-Salem, N.C.

7:56 a.m. / 12:56 p.m. – Matt Buse, Glenview, Ill.; Hugh Foley, Republic of Ireland; Jared Mactas, Woodcliff Lake, N.J.

8:07 a.m. / 1:07 p.m. – Torey Edwards, Long Beach, Calif.; Ryan Greer, Knoxville, Tenn.; John Barone, Dunmore, Pa.

8:18 a.m. / 1:18 p.m. – Nathan Smith, Pittsburgh, Pa.; Broc Haymon, League City, Texas; Austin Gutgsell, Mandeville, La.

8:29 a.m. / 1:29 p.m. – Kyle Downey, Fairport, N.Y.; Nick Ellis, Palm Desert, Calif.; Toby Zeringue, Katy, Texas

8:40 a.m. / 1:40 p.m. – Tyler Hitchner, Tuscaloosa, Ala.; Sandy Vaughan, Seattle, Wash.; Daniel Wittlinger, Truckee, Calif.


Saturday (Sept. 10), Blue Mound, Hole #10 / Sunday (Sept. 11), Erin Hills, Hole #1

6:50 a.m. / 11:50 a.m. – Sam Van Galder, Janesville, Wis.; Jack Minnick, Lincoln, Neb.; Ryan Eibner, San Diego, Calif.

7:01 a.m. / 12:01 p.m. – Matthew McClean, Republic of Ireland; Kevin Fitzgerald, Riverside, Calif.; Mark Daniel, Cincinnati, Ohio

7:12 a.m. / 12:12 p.m. – Mike O’Donnell, Chico, Calif.; Jack Smith, Knoxville, Tenn.; Matthew Murphy, Winnetka, Ill.

7:23 a.m. / 12:23 p.m. – John Quigley, Sterling Heights, Mich.; Evan Beck, Virginia Beach, Va.; Charles Castellano, Miami, Fla.

7:34 a.m. / 12:34 p.m. – James Leow, Singapore; John Wright, Oswego, Ill.; Lance Goodson, Birmingham, Ala.

7:45 a.m. / 12:45 p.m. – Matthew Cowgill, Weston, Mass.; Michael Castleforte, Hinsdale, Ill.; Craig McCoy, McKinney, Texas

7:56 a.m. / 12:56 p.m. – Bryce Hanstad, Edina, Minn.; Joe Panzeri, Boise, Idaho; Thomas Birdsey, Jupiter, Fla.

8:07 a.m. / 1:07 p.m. – Philip Reale, Hurricane, W.Va.; Sammy Schmitz, Farmington, Minn.; Nick Sharp, Denver, Colo.

8:18 a.m. / 1:18 p.m. – Nicholas Maccario, Haverhill, Mass.; Herving Sanchez, Austin, Texas; Joey Jordan, Richmond, Va.

8:29 a.m. / 1:29 p.m. – Cullen Brasfield, La Quinta, Calif.; Graham Nichols, Jacksonville, Fla.; Matthew Lowe, Farmingdale, N.Y.

8:40 a.m. / 1:40 p.m. – John Humphries, Woodworth, La.; Colby Harwell, San Antonio, Texas; David Easley, Lincoln, Neb.


Saturday (Sept. 10), Blue Mound, Hole #1 / Sunday (Sept. 11), Erin Hills, Hole #10

11:50 a.m. / 6:50 a.m. – Zack Miller, Towson, Md.; Weston Bell, Piedmont, S.C.; Matthew Rison, Edmond, Okla.

12:01 p.m. / 7:01 a.m. – Christian Quint, Loomis, Calif.; Brian Atkinson, Wilmette, Ill.; Sam Foust, Edina, Minn.

12:12 p.m. / 7:12 a.m. – Sam Jones, New Zealand; Brian Prouty, Tucson, Ariz.; Andrew Jankowski, El Segundo, Calif.

12:23 p.m. / 7:23 a.m. – Joseph Deraney, Tupelo, Miss.; Harvin Groft, Berwick, Maine; Derek Rende, Chattanooga, Tenn.

12:34 p.m. / 7:34 a.m. – Tom Glissmeyer, Denver, Colo.; Michael Eads, Long Beach, Calif.; Blake Barribeau, Brighton, Mich.

12:45 p.m. / 7:45 a.m. – Matt Nicholas, Lake Charles, La.; Timothy Gregg, Bethesda, Md.; Connor Lyon, Canada

12:56 p.m. / 7:56 a.m. – Nelson Dickson, Simpsonville, S.C.; Chip Brooke, Altamonte Springs, Fla.; Chris Kamin, Phoenix, Ariz.

1:07 p.m. / 8:07 a.m. – Joseph Latowski, Port St. Lucie, Fla.; Trent Leon, Fort Worth, Texas; Austin Spicer, Portland, Ore.

1:18 p.m. / 8:18 a.m. – Jason Schultz, Allen, Texas; Alex Turner, Louisville, Ky.; Thomas DeMarco, Canada

1:29 p.m. / 8:29 a.m. – Scott Turner, Stuart, Fla.; Christophe de Grancey, France; Bill Williamson, Cincinnati, Ohio

1:40 p.m. / 8:40 a.m. – Nate McCoy, Ankeny, Iowa; Jeremy Gearhart, Atascadero, Calif.; Jack Garswood, Canada


Saturday (Sept. 10), Blue Mound, Hole #10 / Sunday (Sept. 11), Erin Hills, Hole #1

11:50 a.m. / 6:50 a.m. – PJ Acierno, Flourtown, Pa.; Connor Campbell, Orange, Calif.; Derrek Klimek, Ada, Mich.

12:01 p.m. / 7:01 a.m. – Kevin Grady, Catonsville, Md.; Adam Baxter, Anchorage, Alaska; Nick Nosewicz, Aurora, Colo.

12:12 p.m. / 7:12 a.m. – Geoffrey Cooper, Erdenheim, Pa.; Preston Dembowiak, Kernersville, N.C.; Omar Tejeira, Panama

12:23 p.m. / 7:23 a.m. – Josh Persons, Fargo, N.D.; Joseph Gullion, The Woodlands, Texas; Matt Cooper, Memphis, Tenn.

12:34 p.m. / 7:34 a.m. – Alexander Kim, Conshohocken, Pa.; Bobby Massa, Dallas, Texas; Ryan Gabel, Beacon, N.Y.

12:45 p.m. / 7:45 a.m. – Evan Cocke, Hunt Valley, Md.; Mitchell Ford, Little Rock, Ark.; Stephen Hale, Bakersfield, Calif.

12:56 p.m. / 7:56 a.m. – Derek Dalziel, Canada; Olof Bengtsson, Sweden; Jeffrey Butler, El Dorado Hills, Calif.

1:07 p.m. / 8:07 a.m. – Harrison Vance, Blythewood, S.C.; Taylor Thompson, Louisville, Ky.; Todd Eaker, Lawrenceville, Ga.

1:18 p.m. / 8:18 a.m. – Diego Munoz de Cote Artigas, Mexico; Bradford Tilley, Easton, Conn.; Sam Weiss, New York, N.Y.

1:29 p.m. / 8:29 a.m. – Robert Newbold, Plymouth, Minn.; Michael Cress, Columbus, Ohio; Jamie Miller, Silver Creek, N.Y.

1:40 p.m. / 8:40 a.m. – Jeff Frazier, Mechanicsburg, Pa.; Joel Alexander, Florence, Ala.; Nathan Bertsch, Bradenton, Fla.


Saturday (Sept. 10), Erin Hills, Hole #1 / Sunday (Sept. 11), Blue Mound, Hole #10

6:50 a.m. / 11:50 a.m. – Nathan Colson, Mequon, Wis.; Brett McIntosh, Canada; Jeff Lindo, Swansea, Mass.

7:01 a.m. / 12:01 p.m. – Thomas McCarthy, New York, N.Y.; Stephen Behr Jr., Atlanta, Ga.; Rhett Pooley, Babson Park, Fla.

7:12 a.m. / 12:12 p.m. – Felix Dominguez, Venezuela; Garett Wagner, Brentwood, Calif.; Max Rosenthal, Columbus, Ohio

7:23 a.m. / 12:23 p.m. – Tim Novic, Pittsburgh, Pa.; Brady Eckard, Raleigh, N.C.; Brandon Cissom, Cleveland, Tenn.

7:34 a.m. / 12:34 p.m. – Cameron Crawford, Cedar Hills, Utah; Chuck Spears, Alexandria, La.; Ian Davis, Edmond, Okla.

7:45 a.m. / 12:45 p.m. – Jason Bataille, Bridgewater, N.J.; Mark Acosta, Escondido, Calif.; Sam Jackson, West Columbia, S.C.

7:56 a.m. / 12:56 p.m. – Daniel Connolly, San Francisco, Calif.; Ray Richards, Lake Oswego, Ore.; Creighton Honeck, Bee Cave, Texas

8:07 a.m. / 1:07 p.m. – Toby Ragland, Jacksonville, Fla.; John Sawin, Pebble Beach, Calif.; Alejandro Villavicencio, Guatemala

8:18 a.m. / 1:18 p.m. – Brad Nurski, St. Joseph, Mo.; John Spellerberg, Bennington, Neb.; Vince Kwon, Marlton, N.J.

8:29 a.m. / 1:29 p.m. – Jeffrey Osberg, Bryn Mawr, Pa.; Brandon Cloete, South Africa; Tom Carlson, Sioux Falls, S.D.

8:40 a.m. / 1:40 p.m. – Andrew Bailey, Cleveland, Ohio; David Keenan, Catlin, Ill.; Jack Dukeminier, Beaverton, Ore.


Saturday (Sept. 10), Erin Hills, Hole #10 / Sunday (Sept. 11), Blue Mound, Hole #1

6:50 a.m. / 11:50 a.m. – Ryan Zikeli, Hartland, Wis.; Seiji Liu, Beverly Hills, Calif.; Wade Boteler, Burlington, N.C.

7:01 a.m. / 12:01 p.m. – Franco Castro, Atlanta, Ga.; Michael Riechmann, Houston, Texas; Jason Steiner, Fort Mill, S.C.

7:12 a.m. / 12:12 p.m. – Michael McCoy, Des Moines, Iowa; Esan Geroux, Novato, Calif.; Shaun Payne, Albuquerque, N.M.

7:23 a.m. / 12:23 p.m. – Austin Schmidt, Tulsa, Okla.; Christopher Wheeler, Addison, Texas; Cesar Abis, Mexico

7:34 a.m. / 12:34 p.m. – Thad Hudgens, Longwood, Fla.; Chester Vandenberg, Martin, Mich.; Dalton Melnyk, Atlanta, Ga.

7:45 a.m. / 12:45 p.m. – Marshall Tinsley, Forest, Va.; KC Matkaitis, Oak Lawn, Ill.; Michael Morrow, Oxford, Miss.

7:56 a.m. / 12:56 p.m. – Casey Schrader, Chagrin Falls, Ohio; Drew Evans, Dallas, Texas; Scott Harvey, Greensboro, N.C.

8:07 a.m. / 1:07 p.m. – James Salter, Auburn, Ala.; Casey Carnes, San Antonio, Texas; David Lebowitz, Santa Monica, Calif.

8:18 a.m. / 1:18 p.m. – Freddie Janneck, Fort Worth, Texas; Matthew Kilgo, Charlotte, N.C.; Scott Shingler, Haymarket, Va.

8:29 a.m. / 1:29 p.m. – Shaun Helmle, Seabrook, Texas; Sam Marley, Centennial, Colo.; Mark Costanza, Morristown, N.J.

8:40 a.m. / 1:40 p.m. – Alex Ellis, Austin, Texas; Jon Weiss Jr., Florence, S.C.; Harry Bolton, Austria


Saturday (Sept. 10), Erin Hills, Hole #1 / Sunday (Sept. 11), Blue Mound, Hole #10

11:50 a.m. / 6:50 a.m. – Benjamin Day, Cheshire, Conn.; Kory Bowman, Springfield, Mo.; Raymond Floyd, Tunbridge, Vt.

12:01 p.m. / 7:01 a.m. – Robert Mitchell, Salt Lake City, Utah; Taylor Durham, Canada; Seth Jainchill, Wethersfield, Conn.

12:12 p.m. / 7:12 a.m. – Yaroslav Merkulov, Rochester, N.Y.; William Aycock, The Woodlands, Texas; Patrick Jorgensen, Marina, Calif.

12:23 p.m. / 7:23 a.m. – Gregor Orlando, Haverford, Pa.; Derek Barribeau, Royal Oak, Mich.; Michael Becker, Clayton, Mo.

12:34 p.m. / 7:34 a.m. – Gerod Black, Edmond, Okla.; Tim Dillon, Charlotte, N.C.; Jeronimo Esteve, Puerto Rico

12:45 p.m. / 7:45 a.m. – Ryan Gutowski, Akron, Ohio; John Reid, Orem, Utah; David Gibson, Lexington, S.C.

12:56 p.m. / 7:56 a.m. – Tony Soerries, Montgomery, Texas; Doug Clapp, Manomet, Mass.; Ryan Coughlin, Rye, N.Y.

1:07 p.m. / 8:07 a.m. – Josh Dupont, Chicago, Ill.; Bradford Valois, Warwick, R.I.; Chad Wilfong, Charlotte, N.C.

1:18 p.m. / 8:18 a.m. – Jesse Rhymes, Copperas Cove, Texas; Cody Paladino, West Hartford, Conn.; Devon Horne, Hendersonville, N.C.

1:29 p.m. / 8:29 a.m. – Osborn Theam, Jacksonville, Fla.; Hayes Brown, Charlotte, N.C.; Nicolas Donaldson, Argentina

1:40 p.m. / 8:40 a.m. – Cole Isban, Charlotte, N.C.; Kevin O’Brien, Philadelphia, Pa.; Andrew Paysse, Temple, Texas


Saturday (Sept. 10), Erin Hills, Hole #10 / Sunday (Sept. 11), Blue Mound, Hole #1

11:50 a.m. / 6:50 a.m. – Jake Shuman, Boston, Mass.; Ryan Sullivan, Arnold, Mo.; Rosario Falzone, Nashville, Tenn.

12:01 p.m. / 7:01 a.m. – Brett Boner, Charlotte, N.C.; Travis Woolf, Fort Worth, Texas; John Ramsey, Glenview, Ill.

12:12 p.m. / 7:12 a.m. – Chris Dukeminier, Portland, Ore.; Ty Zebrowski, Verona, N.J.; Scott Lamb, Chicago, Ill.

12:23 p.m. / 7:23 a.m. – Christian Sease, Mt. Pleasant, S.C.; Max Tylke, Rosemount, Minn.; Michael Canfield, Coralville, Iowa

12:34 p.m. / 7:34 a.m. – Sean Marks, Charlotte, N.C.; Chadd Slutzky, Deer Park, Ill.; Brad Knight, Sarasota, Fla.

12:45 p.m. / 7:45 a.m. – Jimmy Castles, Cupertino, Calif.; Ben Fuqua, Lexington, Ky.; Chase Blaich, Defuniak Springs, Fla.

12:56 p.m. / 7:56 a.m. – Chris Smith, New Albany, Ind.; Andrew Romano, Buffalo, N.Y.; Miguel Ordonez, Panama

1:07 p.m. / 8:07 a.m. – Christopher Anderson, Maitland, Fla.; Joseph Kinney, Leawood, Kan.; Matt Parziale, Brockton, Mass.

1:18 p.m. / 8:18 a.m. – Kenny Cook, Noblesville, Ind.; Ryan Plitz, Phoenix, Ariz.; David Combs, West Des Moines, Iowa

1:29 p.m. / 8:29 a.m. – Lukas Michel, Austria; Chris Thayer, Golden, Colo.; James Milam, Bethesda, Md.

1:40 p.m. / 8:40 a.m. – Michael Anderson, Northville, Mich.; Chris Cassetta, High Point, N.C.; Kurt Watkins, Phoenix, Ariz.


 

Facebook Comments
Receive Our eNews!

No spam guarantee.

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Ken MacLeod

Publisher Golf Oklahoma | Oklahoma's No. 1 Golf Source

GOLF OKLAHOMA