Sooners, Cowboys split a dozen U.S. Amateur entries, both coaches to carry bags

Like and Share this post
  •  
  • 128
  •  
  •  
  •  
  •  

BANDON, Ore. (Aug. 5, 2020) – The United States Golf Association (USGA) today announced tee times for the first two rounds of the 120th U.S. Amateur Championship, Monday (Aug. 10) and Tuesday (Aug. 11), at 7,214-yard, par-72 Bandon Dunes Golf Resort (Bandon Dunes) and at 6,850-yard, par-71 Bandon Dunes Golf Resort (Bandon Trails), in Bandon, Ore.

Oklahoma State and the University of Oklahoma will have six players each in the field and the head coaches of the respective programs will be there as caddies. Oklahoma State coach Alan Bratton will be looping for senior Austin Eckroat of Edmond, while Oklahoma coach Ryan Hybl will be on the bag for Logan McAllister of Oklahoma City. Bratton was the caddie for Viktor Hovland when he won the event two years ago at Pebble Beach.

Also in the field for the top-ranked Sooners are Quade Cummins, Riley Casey, Thomas Johnson, Patrick Welch and transfer Jonathan Brightwell.

For Oklahoma State, in addition to Eckroat, the Cowboys will have one of the nation’s hottest golfers in the field in Rasmus Neergaard-Petersen, the Denmark native who last week placed second in the grueling Western Amateur and earlier this summer won the Oklahoma Golf Association Stroke Play Championship at The Territory. Also entered on Bratton’s international squad are Jonas Baumgartner from Germany, Eugenio Chacarra of Spain, Leo Oyo of Japan and Bo Jin of China.

Also in the field is Mason Overstreet of Kingfisher who plays collegiately at the University of Arkansas. And Wells Padgett of Wichita State who played in numerous Oklahoma Junior Golf Tour events as a junior. With Overstreet, Eckroat, McAllister, Johnson and Cummins, the state has five homegrown players in the field.

The U.S. Amateur consists of 36 holes of stroke play on Aug. 10 and 11, after which the 264-player field will be reduced to the low 64 scorers. There will be six rounds of match play, starting Aug. 12. The quarterfinals and semifinals are slated for Friday, Aug. 14 and Saturday, Aug. 15, respectively. The championship is scheduled to conclude with a 36-hole final on Sunday, Aug. 16, starting at 9:30 a.m. PDT.

All Times PDT

Monday (Aug. 10), BD, Hole #1 / Tuesday (Aug. 11), BT, Hole #1

7 a.m. / 11:13 a.m. – Spencer Tibbits, Vancouver, Wash.; Marco Steyn, South Africa; Carl Didrik Meen Fosaas, Norway
7:11 a.m. / 11:24 a.m. – Jose Vega, Colombia; Brayden Garrison, Knoxville, Tenn.; Mateo Fernandez de Oliveira, Argentina
7:22 a.m. / 11:35 a.m. – Archie Davies, Wales; Brent Ito, Ardsley, N.Y.; Giovanni Tadiotto, Belgium
7:33 a.m. / 11:46 a.m. – Tyler Wilkes, Tampa, Fla.; William Buhl, Norway; Logan Lockwood, Van, Texas
7:44 a.m. / 11:57 a.m. – Kelly Chinn, Great Falls, Va.; Jack Trent, Australia; Parker Coody, Plano, Texas
7:55 a.m. / 12:08 p.m. – Spencer Cross, Sevierville, Tenn.; Austin Hitt, Longwood, Fla.; Garrett Rank, Canada
8:06 a.m. / 12:19 p.m. – Jiri Zuska, Czech Republic; Carlos Bustos, Chile; Jorge Benedetti, Colombia
8:17 a.m. / 12:30 p.m. – Benjamin James, Milford, Conn.; Hunter Wolcott, Dickson, Tenn.; Brett Boner, Charlotte, N.C.
8:28 a.m. / 12:41 p.m. – John Augenstein, Owensboro, Ky.; Alex Fitzpatrick, England; John Pak, Scotch Plains, N.J.
8:39 a.m. / 12:52 p.m. – Connor McKinney, Australia; Paul Swindell, Franklin, Tenn.; Wilson Furr, Jackson, Miss.
8:50 a.m. / 1:03 p.m. – Jacob Koppenberg, Bellingham, Wash.; William Walker III, Tuscaloosa, Ala.; Blake Taylor, Atkinson, N.C.

Monday (Aug. 10), BD, Hole #1 / Tuesday (Aug. 11), BT, Hole #1

9:01 a.m. / 1:14 p.m. – Benjamin Saiz-Wenz, Chile; McClure Meissner, San Antonio, Texas; Matthew Anderson, Canada
9:12 a.m. / 1:25 p.m. – Jordan Batchelor, Jacksonville, Fla.; Abel Gallegos, Argentina; Jonathan Brightwell, Charlotte, N.C.
9:23 a.m. / 1:36 p.m. – Gene Elliott, West Des Moines, Iowa; Travis McInroe, McKinney, Texas; Derek Busby, Ruston, La.
9:34 a.m. / 1:47 p.m. – Yaroslav Merkulov, Rochester, N.Y.; Doug Hanzel, Savannah, Ga.; Cecil Wegener, Ridgeland, Miss.
9:45 a.m. / 1:58 p.m. – Harrison Ott, Brookfield, Wis.; Tomas Gana, Chile; Kaito Onishi, Japan
9:56 a.m. / 2:09 p.m. – John Keefer, San Antonio, Texas; Lachlan Barker, Australia; Davis Lamb, Potomac, Md.
10:07 a.m. / 2:20 p.m. – Daniel Rodrigues, Portugal; Bryce Lewis, Hendersonville, Tenn.; Thomas Johnson, Norman, Okla.
10:18 a.m. / 2:31 p.m. – Jacob Bridgeman, Inman, S.C.; Michael Feagles, Scottsdale, Ariz.; Dylan Menante, Carlsbad, Calif.
10:29 a.m. / 2:42 p.m. – Shiryu (Leo) Oyo, Japan; Joe Highsmith, Seattle, Wash.; Ford Clegg, Mountain Brook, Ala.
10:40 a.m. / 2:53 p.m. – Scott Shingler, Haymarket, Va.; Aaron Du, People’s Republic of China; Luke Potter, Encinitas, Calif.
10:51 a.m. / 3:04 p.m. – Spencer Ralston, Gainesville, Ga.; Cohen Trolio, West Point, Miss.; Palmer Jackson, Murrysville, Pa.

Monday (Aug. 10), BD, Hole #1 / Tuesday (Aug. 11), BT, Hole #1

11:13 a.m. / 7 a.m. – John Gough, England; Ryggs Johnston, Libby, Mont.; Alex Schaake, Omaha, Neb.
11:24 a.m. / 7:11 a.m. – Eddy Lai, San Jose, Calif.; Dave Ryan, Taylorville, Ill.; Elis Svard, Sweden
11:35 a.m. / 7:22 a.m. – Emilio Gonzalez Ramirez, Mexico; Gordon Sargent, Birmingham, Ala.; Andrew Kozan, West Palm Beach, Fla.
11:46 a.m. / 7:33 a.m. – Quade Cummins, Weatherford, Okla.; Agustin Errazuriz, Chile; Davis Chatfield, Attleboro, Mass.
11:57 a.m. / 7:44 a.m. – Andres Schonbaum, Argentina; Logan Sowell, Charleston, S.C.; Angus Flanagan, England
12:08 p.m. / 7:55 a.m. – William Holcomb V, Crockett, Texas; Travis Vick, Hunters Creek Village, Texas; Rasmus Neergaard-Petersen, Denmark
12:19 p.m. / 8:06 a.m. – Austin Eckroat, Edmond, Okla.; Justin Tereshko, Lexington, Ky.; Sean Knapp, Oakmont, Pa.
12:30 p.m. / 8:17 a.m. – Nolan Ray, Brentwood, Tenn.; Noah Steele, Canada; Alexander Yang, Carlsbad, Calif.
12:41 p.m. / 8:28 a.m. – Quim Vidal Mora, Spain; Eric Bae, Pinehurst, N.C.; Patrick Welch, Providence, R.I.
12:52 p.m. / 8:39 a.m. – Nick Lyerly, Salisbury, N.C.; Ian Siebers, Bellevue, Wash.; Pietro Bovari, Italy
1:03 p.m. / 8:50 a.m. – RJ Manke, Lakewood, Wash.; Charles Osborne, Reno, Nev.; Austin Greaser, Vandalia, Ohio

Monday (Aug. 10), BD, Hole #1 / Tuesday (Aug. 11), BT, Hole #1

1:14 p.m. / 9:01 a.m. – William Mouw, Chino, Calif.; Ryan Grider, Lewisville, Texas; Luke Schniederjans, Alpharetta, Ga.
1:25 p.m. / 9:12 a.m. – Jackson Van Paris, Pinehurst, N.C.; Matt Parziale, Brockton, Mass.; Colby Patton, Fountain Inn, S.C.
1:36 p.m. / 9:23 a.m. – Logan McAllister, Oklahoma City, Okla.; Reid Hatley, Hayden Lake, Idaho; Kyle Hogan, Lubbock, Texas
1:47 p.m. / 9:34 a.m. – Evan Brown, Kennett Square, Pa.; Hunter Eichhorn, Carney, Mich.; William Moll, Houston, Texas
1:58 p.m. / 9:45 a.m. – Zan Luka Stirn, Slovenia; Christian Banke, Danville, Calif.; Alexandre Fuchs, France
2:09 p.m. / 9:56 a.m. – Eugenio Lopez-Chacarra, Spain; George Duangmanee, Fairfax, Va.; Jason Schultz, Allen, Texas
2:20 p.m. / 10:07 a.m. – Rhys Nevin, England; Canon Claycomb, Bowling Green, Ky.; Won Jun Lee, Republic of Korea
2:31 p.m. / 10:18 a.m. – Adrien Pendaries, France; Brett Roberts, Coral Springs, Fla.; Ryan Hall, Knoxville,Tenn.
2:42 p.m. / 10:29 a.m. – Colin Kober, Southlake, Texas; Davis Bryant, Aurora, Colo.; Devon Bling, Ridgecrest, Calif.
2:53 p.m. / 10:40 a.m. – Clay Feagler, Laguna Niguel, Calif.; Jamie Wilson, Mount Pleasant, S.C.; Joseph Deraney, Tupelo, Miss.
3:04 p.m. / 10:51 a.m. – Hunter Ostrom, Meridian, Idaho; Trevor Phillips, Boiling Springs, S.C.; Connor Burgess, Lynchburg, Va.

Monday (Aug. 10), BT, Hole #1 / Tuesday (Aug. 11), BD, Hole #1

7 a.m. / 11:13 a.m. – Turk Pettit, Sugar Grove, N.C.; Luke Kluver, Norfolk, Neb.; Trey Winstead, Baton Rouge, La.
7:11 a.m. / 11:24 a.m. – Segundo Oliva Pinto, Argentina; Dawson Ovard, Frisco, Texas; Hugo Townsend, Sweden
7:22 a.m. / 11:35 a.m. – Julian Perico, Peru; Ryan Smith, Carlsbad, Calif.; Michael Mattiace, Jacksonville, Fla.
7:33 a.m. / 11:46 a.m. – David Snyder, McAllen, Texas; Daniel Schmieding, Germany; Joey Vrzich, La Jolla, Calif.
7:44 a.m. / 11:57 a.m. – Cooper Dossey, Austin, Texas; Ricky Castillo, Yorba Linda, Calif.; Davis Thompson, Saint Simons Island, Ga.
7:55 a.m. / 12:08 p.m. – Scott Harvey, Kernersville, N.C.; Garrett Barber, Stuart, Fla.; Frankie Capan, North Oaks, Minn.
8:06 a.m. / 12:19 p.m. – David Ford, Peachtree Corners, Ga.; Jackson Suber, Tampa, Fla.; Sean Yu, Chinese Taipei
8:17 a.m. / 12:30 p.m. – John Murphy, Republic of Ireland; Brandon Mancheno, Jacksonville, Fla.; Peter Knade, Easton, Md.
8:28 a.m. / 12:41 p.m. – Tyler Strafaci, Davie, Fla.; Preston Summerhays, Scottsdale, Ariz.; Pierceson Coody, Plano, Texas
8:39 a.m. / 12:52 p.m. – Ben Reichert, Buffalo, N.Y.; Tripp Kinney, Des Moines, Iowa; Steve Harwell, Mooresville, N.C.
8:50 a.m. / 1:03 p.m. – Jansen Smith, San Angelo, Texas; Trevor Werbylo, Tucson, Ariz.; Luke Gifford, Boca Raton, Fla.

Monday (Aug. 10), BT, Hole #1 / Tuesday (Aug. 11), BD, Hole #1

9:01 a.m. / 1:14 p.m. – Andy Ogletree, Little Rock, Miss.; Sandy Scott, Scotland; Cole Hammer, Houston, Texas
9:12 a.m. / 1:25 p.m. – Maximilian Herrmann, Germany; Joshua McCarthy, Danville, Calif.; Matthew Sharpstene, Asheville, N.C.
9:23 a.m. / 1:36 p.m. – Matthias Schmid, Germany; James Piot, Canton, Mich.; Jacob Eklund, Carterville, Ill.
9:34 a.m. / 1:47 p.m. – Connor Creasy, Abingdon, Va.; Jerry Ji, Netherlands; Garrett Martin, San Antonio, Texas
9:45 a.m. / 1:58 p.m. – Noah Norton, Chico, Calif.; Puwit Anupansuebsai, Thailand; Sam Bennett, Madisonville, Texas
9:56 a.m. / 2:09 p.m. – Walker Lee, Houston, Texas; Trent Phillips, Boiling Springs, S.C.; Alex Vogelsong, Palm City, Fla.
10:07 a.m. / 2:20 p.m. – Ben Shipp, Duluth, Ga.; Bo Jin, People’s Republic of China; Parker Gillam, Winston Salem, N.C.
10:18 a.m. / 2:31 p.m. – AJ Ott, Fort Collins, Colo.; Drew Mathers, Mobile, Ala.; Jack Wall, Brielle, N.J.
10:29 a.m. / 2:42 p.m. – Jeff Wilson, Fairfield, Calif.; Stewart Hagestad, Newport Beach, Calif.; Michael Thorbjornsen, Wellesley, Mass.
10:40 a.m. / 2:53 p.m. – Jonas Baumgartner, Germany; Zack Taylor, Pittsburgh, Pa.; Ryan Gerard, Raleigh, N.C.
10:51 a.m. / 3:04 p.m. – Anders Emil Ejlersen, Denmark; Markus Braadlie, Norway; Evan Katz, Washington, D.C.

Monday (Aug. 10), BT, hole #1 / Tuesday (Aug. 11), BD, Hole #1

11:13 a.m. / 7 a.m. – Andy Lopez, Dallas, Texas; Dawson Jones, Howell, N.J.; Daniel O’Loughlin, England
11:24 a.m. / 7:11 a.m. – Maxwell Moldovan, Uniontown, Ohio; Kengo Aoshima, Japan; Mason Andersen, Mesa, Ariz.
11:35 a.m. / 7:22 a.m. – Alexander Herrmann, Germany; Kevin O’Connell, Cary, N.C.; Adrien Dumont de Chassart, Belgium
11:46 a.m. / 7:33 a.m. – Philip Barbaree, Shreveport, La.; Tanner Owens, Milton, Tenn.; Joel Moscatel, Spain
11:57 a.m. / 7:44 a.m. – William Paysse, Temple, Texas; Henry Shimp, Charlotte, N.C.; Ben Sigel, Deephaven, Minn.
12:08 p.m. / 7:55 a.m. – Luke Long, Fayetteville, Ark.; Tim Widing, Sweden; Walter Egloff, Chevy Chase, Md.
12:19 p.m. / 8:06 a.m. – Lukas Michel, Australia; Noah Goodwin, Corinth, Texas; Bob Royak, Alpharetta, Ga.
12:30 p.m. / 8:17 a.m. – Van Holmgren, Plymouth, Minn.; Dan Bradbury, England; Ryan Burnett, Lafayette, Calif.
12:41 p.m. / 8:28 a.m. – Blake Wagoner, Cornelius, N.C.; Christian Cavaliere, Katonah, N.Y.; Thomas Ponder, Dothan, Ala.
12:52 p.m. / 8:39 a.m. – Mason Overstreet, Kingfisher, Okla.; Nick Geyer, San Diego, Calif.; David Laskin, Elk Grove, Calif.
1:03 p.m. / 8:50 a.m. – Jovan Rebula, South Africa; Quentin Debove, France; Marcus Byrd, Temple Hills, Md.

Monday (Aug. 10), BT, Hole #1 / Tuesday (Aug. 11), BD, Hole #1

1:14 p.m. / 9:01 a.m. – Alexander George Frances, Denmark; Thomas Hutchison, San Jose, Calif.; Yuxin Lin, People’s Republic of China
1:25 p.m. / 9:12 a.m. – David Perkins, East Peoria, Ill.; Matthew McCarty, Scottsdale, Ariz.; Chad Sewell, Conroe, Texas
1:36 p.m. / 9:23 a.m. – Cameron Sisk, San Diego, Calif.; Kieran Vincent, Zimbabwe; Wells Padgett, Wichita, Kan.
1:47 p.m. / 9:34 a.m. – Sam Harned, Rocklin, Calif.; Andi Xu, People’s Republic of China; Jamie Li, England
1:58 p.m. / 9:45 a.m. – James Leow, Singapore; Noah Woolsey, Pleasanton, Calif.; Johnny Travale, Canada
2:09 p.m. / 9:56 a.m. – Ben Carr, Columbus, Ga.; Graysen Huff, Eagle, Idaho; Brad Nurski, St. Joseph, Mo.
2:20 p.m. / 10:07 a.m. – Isaiah Jackson, Golden, Miss.; Ervin Chang, Malaysia; Michael Brennan, Leesburg, Va.
2:31 p.m. / 10:18 a.m. – Riley Casey, Abilene, Texas; Joseph Pagdin, England; Kaiwen Liu, People’s Republic of China
2:42 p.m. / 10:29 a.m. – Chris Gotterup, Little Silver, N.J.; Blake Hathcoat, Fresno, Calif.; Garrett Johnson, Starkville, Miss.
2:53 p.m. / 10:40 a.m. – Deven Ramachandran, Tiburon, Calif.; Roger Newsom, Virginia Beach, Va.; Guillaume Fanonnel, Monroe, La.
3:04 p.m. / 10:51 a.m. – Jack Rhea, Jonesborough, Tenn.; Shiso Go, Japan; Maxwell Ford, Peachtree Corners, Ga.

Facebook Comments
Receive Our eNews!

No spam guarantee.

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Ken MacLeod

Publisher Golf Oklahoma | Oklahoma's No. 1 Golf Source

GOLF OKLAHOMA